MYK BELGE ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLER

4 Nisan 2015 tarihinde 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşan ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kanunu'nda önemli değişiklikler yapan kanun ile Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması ile ilgili düzenlemeler yapılmıştı.

Bu düzenlemeler arasında en çok dikkat çekenlerden biri iş hayatını yakından ilgilendiren, mesleki yeterlilik MYK belge zorunluluğu getiren meslekler olarak öne çıkıyor.

Bu bağlamda ilgili kanuna göre;

“Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından yayınlanan tebliğlerle bazı meslek grupları Mesleki Yeterlilik MYK Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler listesine katıldı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yayınladığı tebliğlerle birlikte;

  • 25.05.2015 tarihinde 40 meslekte
  • 24.03.2016 tarihinde 8 meslekte
  • 26.09.2017 tarihinde 33 meslekte
  • 11.11.2018 tarihinde 36 meslekte
  • 03.10.2019 tarihinde 26 meslekte Mesleki Yeterlilik (MYK) Belgesi zorunluluğu getirilmişti.

MYK Belge Zorunluluğu Getirilen Meslekler (6. Tebliğ)

09.04.2021 tarihinde yayınlanan ve 40 mesleği daha MYK Belgesi zorunluluğu kapsamına sokan tebliğ kapsamında Mesleki Yeterlilik MYK Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler listesi şöyle;

myk-1

myk-2

myk-3

myk-4

09.04.2021 tarihinde yayınlanan tebliğ listesinde bulunan ve MYK Belge Zorunluluğu Getirilen Meslekler 'e dahil olan bu 40 meslek grubu içinde görev yapan çalışanların, tebliğin yayınlandığı tarihten bir yıl sonrasında (09.04.2022) MYK Belgesi olmaksızın çalıştırılmaları mümkün olmayacak.

LİSTEYİ PDF FORMATINDA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MYK Belgesi Nasıl Alınır?

MYK

Çalışanların MYK belgesi alabilmeleri için, dahil oldukları meslek grubunda mesleki yeterliliğe sahip olmaları gerekiyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun resmi web sitesinde mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belgelendirme yapabilecek akredite kurumların bir listesini bulmak mümkün.

Sınav ve belgelendirme süreci, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yürütülüyor. Başvuru sonrası, yetkilendirilmiş kuruluş tarafından planlanan ve düzenlenen teorik ve uygulamalı (pratik) sınavlar sonrası başarılı olan çalışanlara MYK Sertifikaları ve cüzdan tipi (taşınabilir) tanıtıcı MYK Kimlik Kartları teslim edilir.

isghizmetleri.info olarak, çalışanlara MYK Belgesi almaları konusunda destek veriyoruz. Başvuru sürecinden belgelendirme süreçlerine kadar, MYK belgelerinizin takibi konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz.

MYK Belge Zorunluluğu Getirilen Meslekler, her geçen gün artacak ve çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan tüm meslekler kanun kapsamında değerlendirilecek ve listeye dahil edileceklerdir.

ERKAN GÜN

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

MADEN MÜHENDİSİ

www.isghizmetleri.info