ÇALIŞAN SAĞLIĞININ ÖNEMİ

ÇALIŞAN SAĞLIĞININ ÖNEMİ

İşyerinde refah, modern zamanların giderek daha fazla konuşulan bir konusu ve nedenini görmek kolay.

Şimdi, her zamankinden daha fazla dikkat, çalışanların zihinsel ve fiziksel sağlığına ve işin bir kişinin refahını ve üretkenliğini nasıl etkileyebileceğine, büyük ve küçük işletmelerle çalışan sağlığını artırmak için anlamlı değişiklikler yapmaya başlamasıyla oluyor.

Bunun birçok avantajı var. Belki de en önemlisi, işletme sahiplerinin çalışanlarına göz kulak olması ve herkesin iş yerinde mutlu ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olması nazik ve doğru bir davranıştır. Sağlıklı çalışanlar daha odaklı, daha üretken ve daha az izin alma olasılıkları daha düşük olacağından, gerçek iş avantajları da vardır. İşte çalışan sağlığını iyileştirmenin bazı yolları.

Çalışan Sağlığını İyileştirmek İçin 6 Çalışma Stratejisi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, çalışanların sağlık ve iş güvenliği anlamında sorumluluklarını çok büyük ölçüde işverene yüklemektedir. Dolayısı ile işverenler, sadece güvenlik değil, çalışanların çalıştıkları süre boyunca sağlıklı bir ortamda ve durumda çalışmalarını sürdürmelerini sağlamakla yükümlüdürler.

İşe giriş muayenelerini yaptırıp, işe başlamaya ve sürdürmeye yeterli görünen çalışanların, bu genel sağlık durumlarının sürekliliğini sağlamak işverenin görevidir.

Buna bağlı olarak, çalışanların sağlık durumlarını daha iyi gözlemlemek ve sürdürmek için işverenlere bazı önerilerimiz olacak...

çalışan sağlığının önemi-3

Sosyal Bağlantıları Teşvik Edin ve Destekleyin

Akıl sağlığının çalışanlarınız için fiziksel sağlık kadar önemli olduğunu hatırlamak önemlidir. Günümüzün telaşlı dünyasında, birçok çalışan her gün işyerine girerken stresli, gergin, yalnız veya endişeli hissedebilir. Ekip üyeleriniz arasında sosyal bağlantıları teşvik ederek ve teşvik ederek bu sorunu çözmeye ve süreçteki herkes için stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bunu yapmanın birçok yolu vardır. Örneğin, yeni bir işçiyi işe aldığınızda, sosyalleşmek ve yeni bağlar oluşturmak için işten sonra bir hoş geldin yemeği düzenleyebilir veya bir araya gelebilirsiniz. Ayrıca çalışanları iletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya teşvik etmek için ofis çevresinde daha fazla çalışma gezisi veya ekip oluşturma alıştırmaları düzenleyebilirsiniz.

Bir Yardım Eli Sunun

Çalışanlarınızın daha mutlu ve sağlıklı hissetmelerine yardımcı olmanın bir başka yolu da onlara ulaşmak ve ihtiyaç duydukları yardım elini sağlamaktır. Bunun büyük bir kısmı, çalışanlarınızla daha iletişimsel ve açık olmak, sorunlarını dinlemeye, endişelerini paylaşmaya ve çözümler sunmaya hazır ve istekli olmaktır.

Örneğin, çalışanlarınızdan birinin ev hayatında bir değişiklik olduğunu ve normal çalışma programına ayak uydurmaya çalışırken aynı zamanda çocuklarına veya bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilere karşı kişisel sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığını varsayalım. Çalışma saatlerini ayarlamayı önerebilir veya yardım için evden belirli vardiyalarda çalışmasına izin verebilirsiniz.

Patron Değil, Lider Olun

Pek çok farklı endüstride birçok başarılı start-up ve büyük işletmede kullanıldığını gördüğümüz bir yöntem, geleneksel 'patron' kavramından 'ekipler ve liderlere' daha yakın bir şeye geçiştir. Ayrıca bir patrondan çok bir lider gibi davranmaya başlayarak bunu işinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Fark ne? Patronlar tipik olarak otoriter davranışlarla ilişkilendirilir ve katı, zorba ve hatta bazı durumlarda korkutucu olarak görülürler, bu da çalışanların kendilerini rahat hissetmelerine veya daha az stresli hissetmelerine yardımcı olmaz. Bunun yerine lider olmak, insanları doğru yöne yönlendirmek, onları hedeflerine ulaşmaları için motive etmek ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmakla ilgilidir.

çalışan sağlığının önemi-2

Çalışanlarınızla Empati Kurun

Biraz empati ve duygudaşlık, iş dünyasında uzun bir yol kat edebilir. Ne yazık ki, bu özel duygu, dünya çapında birçok işletme ve kuruluşta çok uzun süredir yok. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını gerçekten dinleyerek ve durumlarını anlayarak daha empatik olmaya başlayabilirsiniz. Ardından, rüya patronu olabilir ve herkes için gerçekten olumlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Empati, kendinizi bir başkasının yerine koymak ve olaylara farklı bir bakış açısıyla bakabilmekle ilgilidir. Örneğin, bir çalışan size bir istekle gelirse, duruma yalnızca kendi bakış açınızdan veya bunun işe nasıl yarar veya zarar verebileceği açısından bakmamaya çalışın. Bunun yerine, mümkün olan en iyi sonuca ulaşmak için bu talebin neden yapıldığını anlamak için onların gözünden görmeye çalışın.

İyi ve Sağlıklı Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Çalışan sağlığını iyileştirmenin bir başka mükemmel yolu da iş yerinizin fiziksel ortamına bakmak ve onu daha iyi hale getirmenin yollarını bulmaktır. Hava kalitesi, üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir faktördür. Örneğin tozlu ve kirli hava insanların solunum sağlığına zarar verebilir ve onları daha az motive ve daha stresli hale getirebilir.

Hava kalitesini profesyonel hava kanalı temizliğinden hava filtreleme sistemleri kurmaya kadar çeşitli şekillerde iyileştirebilirsiniz. Bir ofise daha fazla bitki ve pencere eklemek, onu daha sağlıklı bir iş yeri haline getirmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı atıştırmalıklar ve çalışanların molalarında dinlenebilecekleri fitness ekipmanları veya dinlenme alanları gibi ek olanaklar sağlamayı da düşünürseniz yardımcı olur.

çalışan sağlığının önemi-1

Çalışan Sağlığını Önemseyin

Çalışan sağlığını iyileştirmek ve sağlıklı bir işyeri yaratmak isteyen tüm işletme sahipleri ve patronlar için belki de nihai paket, çalışan sağlığına işiniz için ikincil veya daha az faktör olarak bakmayı bırakmaktır. Bunun yerine, her zaman hayati bir öncelik olarak görülmelidir, çünkü tam olarak budur. Hem şirketinizin geleceği hem de sizin için çalışan insanların yaşamları için bir önceliktir.

Çalışan sağlığı son derece önemlidir ve tüm iş planınızın önemli bir parçası olmalıdır. Bu, bir birleşme veya devralmaya başlamaktan yeni bir yere taşınmaya veya çalışma saatlerini ayarlamaya kadar her şeyi içerebilecek büyük kararların, önce çalışan sağlığı üzerindeki etkileri düşünülmeden alınmaması gerektiği anlamına gelir.

İsg-212x72

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp