EKAT BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

EKAT BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

“Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” olan EKAT belgesi; ulusal ve uluslararası standartlara uyulması adına yüksek akımlı alanlarda çalışmak için alınması gereken bir belgedir.

İster üretici ister operatör olun, elektrik tesisatınızın ve enerji santralinizin uygun maliyetli ve güvenli kullanımını sağlamanız gerekir. Elektrik kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında çalışma izni belgesi, yönetmeliklerde belirtilen tüm noktaları karşılayan sertifikaya sahip olmak için çok önemlidir.

EKAT Belgesi Neden Önemlidir?

Tıpkı bir üniversite diploması için okulun sonunda bilgi ve becerilerinizi doğruladığı gibi, elektrik uygunluk sertifikası da bir güvenliğin kanıtıdır.

Yüksek akım bulunan yerlerde çalışma izni sağlayan EKAT belgesi, tesislerin yüksek akım ile çalışabildiğini göstermektedir. Bu belge, mühendis ve teknisyen olarak görev yapan kişiler tarafından alınmalıdır.

EKAT Belgesini Kimler Alabilir?

Yüksek akımlı alanlarda çalışacak kişinin üniversite mezunu olması veya lisede elektrik meslek bölümünden mezun olması gerekmektedir. Yüksek akım bulunan ortamlarda çalışma gerektiğinden, iş riski biraz daha fazladır ancak maaşı ortalamanın üzerindedir. Bununla birlikte, EKAT belgesi ile iş bulma olanağı da daha kolay olmaktadır. Peki, EKAT sertifikası nereden alınmaktadır?

Türkiye Elektrik İletim AŞ, Türkiye Elektrik Dağıtım ve Elektrik Üretim A.Ş ‘den alınabilen EKAT belgesi, üniversiteden mezun olan birinin diploma alması gibidir. Dolayısıyla, öncelikle ilgili eğitimlere girilmesi ve bu eğitimleri başarıyla tamamladığını gösteren sınavları başarılı bir şekilde tamamladığını göstermektedir.

Bu belgeyi almak isteyen kişilerin, ilk olarak meslek eğitim merkezlerinde önce elektrik eğitimi almış olmaları ve daha sonra ustabaşı belgesi almaya hak kazanmaları gerekmektedir. Ustabaşı belgesi olan kişiler, yukarıda belirtilen kurumlara başvurarak ve ilgili sınavları başarıyla tamamladıktan sonra EKAT belgesi alabilmektedir. Üniversitede mühendislik okuyan kişiler ve lisede elektrik ve elektronik bölümünde okuyarak mezun olan kişiler de EKAT sertifikası alabilmektedir. Bununla birlikte, mühendisler için zorunlu tutulan bir belge değildir.

ekat belgesi-1

EKAT Belgesi Hangi İş Yerleri İçin Gereklidir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, EKAT belgesi, yüksek akım içeren yerlerde çalışması gereken kişilerin alması gereken bir belgedir. Yönetmeliğe göre yüksek gerilim, 1000 volt ve üzeri olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu belge, 1kV ve üzeri gerilim içeren iş yerlerinde çalışma iznidir.

EKAT Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi alabilmek için teslim edilmesi gereken birtakım belgeler mevcuttur. Eğitime gelirken yanınızda bulundurmanız gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

• Diploma aslı

• Nüfus cüzdan fotokopisi

• Adli sicil kaydı

• 2 adet biyometrik fotoğraf

• Genel sağlık ve iş kazası meslek hastalıklarını kapsayan sigorta belgesi

• Tam teşekküllü devlet hastanesinden " Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde çalışabilir." durum bildirir belge.

Eğitimde kullanılacak malzemeler;

• İş kıyafeti

• İş güvenliği ayakkabısı

EKAT Belgesi 2024 Fiyatları

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi almak için, öncelikle yukarıda belirtilen kurumlarda ilgili eğitimleri almış olmanız ve ardından sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Ardından, gerekli olan belgeleri tamamlayarak EKAT belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

EKAT belgesi almak için şartlardan biri de kişinin bu belgeyi almaya mani olacak bir sağlık probleminin olmamasıdır. Tüm şartları yerine getiriyorsanız, önce kursa başvurmanız gerekir. 2024 yılı EKAT belgesi almak için kurs ve eğitim fiyatlarının bütçesi ortalama 8 ile 10 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Kursa hangi günler katılmayı tercih ettiğinize ve programa göre bütçeler değişkenlik gösterebilmektedir.

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi için verilen kurslarda, eğitimler sırasında kişiler yüksek akım içeren sahada eğitim almak gibi olanaklara sahip olmaktadır. Kurs ücretlerine, ayrıca günlük yemek masrafları, eğitim dokümanları, dersler ve konaklama ücreti de dahil olmaktadır.

Belirlenen kurumlara başvurunuzu yaptıktan sonra ve ilgili eğitimleri aldıktan sonra, artık EKAT belgesi almaya hak kazanmak için ilgili sınavlara girmeniz gerekmektedir. Bu sınavlar, 100 üzerinden değerlendirilir ve başarılı sayılabilmeniz için minimum 70 almanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri alan kişiler, EKAT belgesi almaya hak kazanacaktır.

ekat belgesi-2

EKAT Belgesi Sınavında Neler Sorulur?

EKAT belgesi almak isteyen kişiler, ilgili eğitimleri aldıktan sonra ve derslere yeterli katılım gösterirse, EKAT sınavında 70 ve üzeri bir puanı rahatlıkla alabilmektedir. Sınavlarda, trafo, enerji ve elektrik ile ilgili sorular sorulmaktadır. Örneğin geçtiğimiz yıllarda sorulardan bazıları şöyledir;

“Gerilim trafosu etiketlerinde 15000/100 v yazıyorsa dönüştürme oranı hangisidir?”

“Bucholz rölesinin monte edildiği yer neresidir?”

“Aşağıdakilerden hangisi SF6 gazının özelliklerinden değildir?”

“Aşağıdaki parçalardan hangisi ile trafonun enerji girişi ve çıkışı yapılmaktadır”

Yukarıda görüldüğü gibi, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi için yapılan sınavlarda sorulan sorular çok zorlayıcı değildir ve ilgili eğitimlere yeterli katılım sağlayan kişiler bu sınavlardan başarıyla geçebilmektedir. Sınavdan 70 ve üzeri bir puan aldıysanız, siz de EKAT belgesi almaya hak kazanabilir ve ardından yüksek akım içeren yerlerde, daha iyi maaş imkanları ile iş bulabilirsiniz.

EKAT Belgesi Sınav Sonuçları

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri belgesi için belirlenmiş olan ilgili kuruma gittiğinizde gerekli olan tüm kayıt işlemlerinin tamamlandığından emin olmalısınız. Sizden istenen tüm belgeleri sunduğunuz zaman herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdirde kayıt işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilecektir. Ücretler çalışma alanlarına ve belgelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Trafo veya diğer yüksek akımlı alanlarda çalışabilmek için uzman eğitim veya temel eğitim gibi birbirinden farklı kurs kategorileri yer aldığı için seçtiğiniz kursun kriterlerine göre ücrette artış veya azalma durumu söz konusu olabilmektedir.

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi için yazılı ve sözlü olacak şekilde iki ayrı sınav belirlenmiştir. Yazılı düzenlenen sınav türünde 100 tam puan üzerinden en az 70 puan, sözlü sınav için ise yeterlilik düzeyine ulaşmanız gerekmektedir. 70 puan alamadığınız takdirde eğitiminiz başarısız olarak kabul görülecektir. İkinci bir sınav hakkı tanınmadığı için ilgili kurum üzerinden tekrar kurs alarak belirtilen ücreti tekrarlamalısınız.

EKAT Belgesi Nereden Alınır?

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi, yetkili kurumlar tarafından düzenlenmiş olan kurslar sonucunda sınavdan başarı ile geçen kursiyerlere verilmektedir. Yaklaşık 120 saat süren eğitim sonucunda sınav yapılarak belgeler sunulur. Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Çalışma belgesi veren yerler;

• Türkiye Elektrik iletim Anonim Şirketi (TEİAŞ)

• Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ)

• Elektrik Üretim Anonim Şirketi ( EÜAŞ)

ekat belgesi-3

EKAT Belgesi Eğitimlerinin Düzenlendiği Şehirler

• Çatalan HES İşletme Müdürlüğü - Çatalan/ Adana

• Kumburgaz Eğitim Müdürlüğü -Kumburgaz/ İstanbul

• Çayırhan Termik Santrali İşletme Müdürlüğü- Nallıhan/ Ankara

• Antalya ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü - Antalya

• Aliağa Kom.Çev.Sant Ve Gaz Türb. İşletme Müdürlüğü- İzmir

• Soma Termik Santrali ve Koordinasyonu İşletme Müdürlüğü

16 kişilik bir katılımcı sağlanması durumunda firmalar kendi tesislerinde de EKAT eğitimi düzenleyebilmektedir.

EKAT BAŞVURU SİSTEMİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İsg-212x72

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp