İŞYERİ HEMŞİRELİĞİ

İŞYERİ HEMŞİRELİĞİ

İşyeri hemşireliği; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenli Kanunu kapsamında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile birlikte çalışarak, öncelikle koruyucu hekimlik faaliyetlerine destek sağlayan bir meslek grubudur.

"Diğer Sağlık Personeli (DSP)", "Yardımcı Sağlık Personeli (YSP) gibi adlarla da anılan bu meslek mensupları, bakanlık tarafından da yetkilendirilmiştir. Peki, iş yeri hemşireliği nasıl olunur ve sertifikası nasıl alınır?

İşyeri Hemşireliği Nasıl Olunur?

Özel sektörde bulunan çok tehlikeli sınıfta bulunan ve 10'dan fazla çalışanı olan işletmelerde ve kamuda işyeri hemşireliği, zorunlu olarak istihdam edilmesi gereken bir meslek grubudur. Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları, hemşirelik veya sağlık bölümlerinden mezun kişilere eğitimler vererek bu alanla ilgili mesleki bilgilerin kazandırılmasına olanak sağlamaktadır.

Kursiyerlere sunulan bu eğitim, uzaktan eğitim şeklinde de olabilir. Sabah ve akşam grubu olmak üzere uygunluk durumuna göre eğitim saatleri mevcuttur. Peki, bu eğitimin detayları nelerdir?

 • Uzaktan eğitimin süresi 40 saattir. Bu kısımda hazır konu anlatımlı video, yazı, soru, ses kaydı gibi eğitim içerikleri sunulmaktadır.
 • Ardından kalan 50 saatlik eğitimde ise senkron yani canlı olarak, online video konferans şeklinde dersler gerçekleşir.
 • Bu eğitimde kursiyerlerin 6 saatlik devamsızlık hakları bulunur. Ayrıca video konferans şeklinde sunulan derslerde kursiyerlerin kameralarını açmaları istenir.
 • 7 saatlik bir devamsızlık yapılırsa, eğitim iptal olur.
 • Eğitim sonunda Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı İşyeri Hemşireliği sınavına girilmelidir. Bu sınavdan en az 60 puan alan kursiyerler sertifika alarak, işyeri hemşiresi olarak atanmaya hak kazanır.

işyeri hemşireliği-1

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu meslek alanında sertifika alabilmek için; bakanlık tarafından yetki verilmiş işyeri hemşireliği sertifikası veren yerler aracılığıyla eğitim alınmalıdır. Sonrasında düzenlenen sınavdan başarılı olunması gerekir. Yetkili eğitim kurumları, uzaktan iş yeri hemşireliği eğitimi imkânı sunarak; hemşirelik mezunu ve sağlık memuru olan kişileri, işyeri hemşiresi sınavına hazırlamaktadır.

Bu noktada işyeri hemşireliği sertifikası, verilen eğitim sonrasında Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavdan başarılı olunmasıyla alınır. Bu sınavdan başarılı olabilmek için en az 60 puan alınması gerekir. Alınan sertifikalar e-Devlet üzerinden kolayca görüntülenebilir.

İşyeri Hemşireliği Sınavı Nasıl Hazırlanmalı?

İşyeri hemşireliği sınavı kapsamında başarı gösterebilmek için, öncelikle yetkili bir kurumdan kapsamlı bir eğitim alınması gerekmektedir. Özellikle kursiyerlerin tüm derslere katılım sağlaması, bu açıdan oldukça önemlidir. Çünkü konularda eksikliklerin tamamlanması ve işyeri hemşireliği sınav soruları geneline doğru cevaplar verilebilmesi açısından, eğitimlere katılım büyük önem taşır.

Sınava hazırlık için yapılması gerekenler öncelikle şu şekildedir;

 • Kurs adaylarının sınav öncesi ilgili mevzuat, kanun ve yönetmeliklere hâkim olması gerekir. Kurumlardan alınan eğitim tüm konuları kapsayacak mevzuatlar çerçevesinde verilmektedir.
 • Sınava hazırlanan adayların sınav öncesi bol bol soru çözmesi, bilgilerin pekiştirilmesi açısından oldukça önemlidir.
 • Sınavın en önemli detaylarından bir tanesi de verilen eğitim konuları içerisinde yer alan sürelerdir. Kurs adaylarının mümkün mertebe konularda geçen sürelere ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Sınavlar ÖSYM tarafından gerçekleşmektedir. Bu nedenle ÖSYM’nin soru mantığının bilinmesi ve çıkmış soruların incelenmesi, başarı oranını ciddi anlamda artırmaktadır.

işyeri hemşireliği-2

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Kimler Alabilir?

Diğer Sağlık Personeli sınavına girebilmenin bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi ise sertifika almaya hak kazanan meslek gruplarıdır. Paramedik işyeri hemşireliği veya iş yeri hemşiresi olmak için; öncelikle meslek dallarının ön lisansı ve lisans düzeylerinden üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Peki, DSP sınavına kimler girebilir? Açıklanacak olursa;

 • ATT- Acil tıp teknisyeni
 • Hemşireler
 • Çevre sağlığı teknisyeni
 • Sağlık memurları

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

İş yeri hemşiresi olmak isteyen kişilerin aldıkları sertifika, 5 yıl süreyle geçerlidir. 5 yılın sonunda görevine devam etmek isteyen kişilerin, sertifika vize yenileme işlemleri yaptırması gerekir. Bu işlemleri tam olarak gerçekleştirebilmek için, İSG-Katip sistemine giriş yapılmalıdır.

işyeri hemşireliği-3

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nereden Alınır?

Bu alanda sertifika sahibi olabilmek için, yetkili kurumlardan eğitim alınması gerekir. Peki, bu kurum nasıl olmalıdır? Tecrübeli ve kaliteli eğitmenlerce verilen kurs programlarına sahip bir kurumdan eğitim alınması önemlidir. Böylelikle bu alanda tam donanımlı bir meslek elemanı olmak mümkün olacaktır. Ayrıca kurumun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Fiyatları Nasıldır?

İş yeri uzmanlığı eğitimi, işyeri hekimliği eğitimi, iş yeri hemşireliği mesleğinde sertifika almak için; bakanlık tarafından ve ÖSYM aracılığıyla düzenlenen sınava girilmeli, yeterli puan alınmalıdır. Ardından sınavda başarılı olunduktan sonra; kursiyerlerin bakanlığın Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabına istenen ücreti yatırmaları gerekir.

Sonrasında 7 gün içinde İSG Katip sistemindeki sertifikalarım kısmından görüntüleyebilmek mümkün olur. Ancak sertifika ücretleri her sene güncellenmektedir. 2024 yılı için iş yeri hemşireliği sertifikası fiyatları şöyle:

Diğer sağlık personeli (işyeri hemşireliği) 2024 sertifika ücreti: 607,46 TL
Sertifika yenileme (vize) ücreti: 607,46 TL

işyeri hemşireliği-4

Sık Sorulan Sorular

Günümüzün popüler mesleklerinden bir tanesi olan iş yeri hemşireliği, özel sektörde ve kamu kuruluşlarında; iş sağlığı ve güvenliğinin zorunluluklarından bir tanesidir. Yani bu kurumlar bünyelerinde mutlaka iş yeri hemşiresi bulundurmakla yükümlüdür. Aksi takdirde para cezaları ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilecektir. Peki, bu meslekle ilgili merak edilen diğer detaylar nelerdir?

1 - İşyeri Hemşireliği Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu veya özel sektörde iş yeri hemşiresi olarak görev yapan kişilerin, aldıkları maaş çeşitli kriterlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle bu kişilerin meslekteki deneyim süresi, çalıştıkları kurumun türü ve işin kapsamı aylık ücretlere etki eden önemli faktörler arasındadır.

2 - İşyeri Hemşiresi Olmak İçin Ne Yapmalı?

İş yeri hemşiresi olmak için öncelikle ilgili meslek dallarının lisans ve ön lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu kişiler eğitim almaya ve sertifika kazanmaya hak elde etmektedir. Verilen eğitimler 90 saatlik bir süreci kapsamaktadır. Eğitim sonunda ise ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavdan geçer not olan 60 puanı alarak, iş yeri hemşiresi olma hakkı elde edilir.

3 - İşyeri Hemşiresi Ne İş Yapar?

İş yeri hemşiresinin görev dağılımı oldukça kapsamlıdır. Sektörden sektöre değişiklik gösterse de, genel olarak bir kurumda çalışan işyeri hemşiresinin gerçekleştirmek durumunda olduğu görevler şu şekildedir;

 • İş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı alanına giren işlerin planlanmasını yapmak, değerlendirmesi ve izlenmesi gibi işlemleri yürütmek
 • İşyeri hekimi ile birlikte işlemleri yürüterek, gerekli durumlarda iş sağlığı ve güvenliği alanına giren işlerin yönlendirmesini yapmak
 • İş yerindeki, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konular hakkında bilgiler toplamak ve gerekli olan bütün kayıtları tutmak

4 - İşyeri Hemşireliği Kursu Kaç Gündür?

İşyeri hemşiresi eğitimleri, 90 saatlik bir süreyi kapsamaktadır. Tamamı online şekilde gerçekleşen eğitimlerin; 40 saati uzaktan eğitim, 50 saati ise canlı konferans şeklinde gerçekleşmektedir.

İsg-212x72

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp