WWW.ISGHIZMETLERI.INFO Hoşgeldiniz... 20 Mart 2023
İSGhizmetleri.info
DMCA.com Protection Status
Anasayfa » Makaleler » İSG PROFESYONELLERİNİN EĞİTİMİ

İSG PROFESYONELLERİNİN EĞİTİMİ

  • 11 Şubat 2022
  • Yorum yaz
  • 329 kez görüntülendi

İSG PROFESYONELLERİNİN EĞİTİMİ

6331 Sayılı Kanun ile birlikte işyerlerinde görevlendirilecek olan İSG Profesyonellerinin Eğitimleri ‘ne yönelik kurslara katılımları zorunlu hale geldi. Kursu tamamlayan İSG Profesyonelleri, Ö.S.Y.M. tarafından yılda 2 kere yapılan sınavlarda başarılı olduklarında bakanlıkça verilen sertifikaları almaya hak kazanıyorlar.

İşyerlerine iş güvenliği profesyonellerinin E-Devlet kapsamında bir uygulama olan İSG-KATİP üzerinden atanmalarını sağlayan bu sertifikaların kişiye tanımlanması ile görevlendirilmelerin yapılması mümkün hale geliyor.

İ.S.G. Profesyonellerinin Eğitimi için açılan kurslar, uzmanlık alanlarına göre ayrı ayrı eğitim veriyorlar ve adayları sınavlara hazırlıyorlar. 

Yasal süreleri içinde offline, online ve pratik eğitimleri içeren İSG Profesyonellerinin Eğitimleri hakkındaki usuller, Aile, Çalıma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliklerle belirlenmiştir. 

İlgili yönetmeliklere İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

3 ana grupta toplanan İSG Profesyonellerinin eğitimleri konusunda kısaca bilgi vermek gerekirse;

İŞYERİ HEKİMLİĞİ KURSU

COVID-19 pandemisi sebebiyle İşyeri Hekimliği kursları tamamen uzaktan eğitim olarak yapılmaktadır. Bu kursu alabilmek ve herhangi bir iş yerinde hekim olabilmek için Türkiye’de herhangi bir TIP Fakültesi’nden mezun olmak veya yurtdışında denkliği Yüksek Öğrenim Kurulu onaylanmış bir Tıp fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Eğitimler toplam 220 saat sürmektedir . 90 saat offline 90 saat online 40 saat uygulamalı olarak yapılan eğitimi bir kez alan hekimlerin sınırsız sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sınavlar Ö.S.Y.M. tarafından yılda 2 defa yapılmaktadır. Kamuda çalışan hekimler(asistan Hekimler dahil ) yasal olarak aylık 30 saat İşyeri Hekimliği yapabilmektedir.

isg profesyonellerinin eğitimi

A-B-C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI KURSU

COVID-19 pandemisi sebebiyle İş Güvenliği Uzmanlığı kursları da tamamen uzaktan eğitim olarak yapılmaktadır. Bu kursu alabilmek ve herhangi bir iş yerinde uzman olabilmek için mühendislik -mimarlık-fizik-kimya-biyoloji -teknik öğretmen veya iş sağlığı güvenliği (açık öğretim) bölümlerinden birinden mezun olmak gerekmektedir. Eğitimler toplam 220 saat sürmektedir. 90 saat offline 90 saat online 40 saat uygulamalı olarak yapılmaktadır. Bir kez kurs alan kursiyerlerin sınırsız sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sınavlar Ö.S.Y.M. tarafından yılda 2 defa yapılmaktadır.

isg profesyonellerinin eğitimi

İŞYERİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

COVID-19 pandemisi sebebiyle İşyeri Hemşireliği (Diğer Sağlık Personeli) kursları tamamen uzaktan eğitim olarak yapılmaktadır. Bu kursu alabilmek ve herhangi bir iş yerinde hemşire olabilmek için hemşirelik -acil tıp teknisyenliği – sağlık memurluğu veya çevre sağlığı teknisyenliği bölümlerinden birinden mezun olmak gerekmektedir. Eğitimler toplam 90 saat sürmektedir . Bu sürenin 45 saati offline, 45 saati ise online olarak yapılmaktadır. Bir kez kurs alan kursiyerlerin sınırsız sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sınavlar Ö.S.Y.M. tarafından yılda 2 defa yapılmaktadır.

isg profesyonellerinin eğitimi

İ.S.G. profesyonellerinin eğitimleri, online olarak yapıldığından, eğitimlere tüm illerden katılım mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  İŞ EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLLERİ

İzmir Merkezli Efe Akademi, uzun bir süreden beri İSG profesyonellerinin eğitimleri konusunda da faaliyet göstermektedir.

Türkiye’nin her yerinden Efe Akademi eğitimlerine katılmak ve sağladıkları avantajlardan yararlanmak için kurumun web sitesi üzerinden veya telefonla destek ve bilgi alabilirsiniz.

efe akademi-isg profesyonellerinin eğitimi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz