PTERJIUM HASTALIĞINDAN KORUNMA

PTERJIUM HASTALIĞINDAN KORUNMA

Güneş ışığına doğrudan ve uzun süreli maruz kalanlarda görülen ve gözün doğal görünümünü bozan Pterjium Hastalığı, dikkate alınmadığı ya da önemsenmediği durumlarda kornea tabakasında ciddi zararlara yol açabilir.

Bu yazımızda, kalıcı görme bozuklukları ile sonuçlanabilecek hastalık hakkında açıklamalarda bulunacağız...

Pterjium Hastalığı Nedir?

Öncelikle, Pterjium hastalığının, halk arasında "kuş kanadı", "göz bebeğinde et yürümesi" veya "gözde et büyümesi" isimleriyle de bilindiğini hatırlatmakta fayda var.

Gözümüzün beyaz kısmı, ince bir zar tabakasıyla kaplıdır. Normalde bu tabaka çıplak gözle görülemeyecek kadar incedir. Ancak göz travması, mikrobik enfeksiyon, alerjik reaksiyon gibi durumlarda damarlar genişleyerek gözde kızarıklık oluşturur. Bu ince zar tabakası, konjonktiva adı verilen bir doku olup gözün saydam kısmını örter. Bu tabakaya ait damar ve bağ dokusunun anormal bir şekilde kalınlaşarak kornea üzerine ilerlemesiyle Pterjium Hastalığı oluşmaktadır. Bu hastalık, kornea tabakasına zarar vererek kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir.” dedi.

pterjium hastalığı-4

Gözün Doğal Görünümünü Bozabilir

Açık havada güneşin ultraviyole ışınlarına ve tozlu-kuru ortamlara maruz kalan kişilerde pterjium hastalığının daha sık görüldüğünü söylemek mümkündür. Kronik kirpik iltihabı (blefarit) ve göz kuruluğu olan kişilerde de pterjium sıklıkla ortaya çıkar. Pterjium her iki gözde de görülebilir, ancak bulaşıcı bir hastalık değildir. Pterjium, travma veya genetik faktörlerden de kaynaklanabilir ve gözde şiddetli kızarıklık ve batmaya yol açabilir. Göz kapakları bu zara sürtünme etkisi yapabilir veya kuruma ve tahrişe neden olarak şiddetli kızarıklık ve batmaya yol açabilir. Pterjium, gözün doğal görünümünü de bozabilir.

Belirtiler Hafif veya Şiddetli Olabilir

Pterjium hastalığının hafif veya şiddetli rahatsızlık belirtileri gösterebileceğini söylemek doğru olacaktır. Kızarıklık ve iltihaplanma, özellikle pterjiumun büyüdüğü durumlarda görülür. Bulanık görme ve kuruluk hissi, kaşıntı, yanma ve batma hissi, gözde yabancı cisim hissi, göz yaşarması gibi problemler hastalığın belirtileri arasında sayılabilir. Birçok vakada tedavi gerekmeyebilir. Ancak hastalıklı bölge kızarıyorsa ve yanma veya batma hissi mevcutsa, göz damlaları ve merhemlerle rahatlama sağlanabilir. Erken evrelerde güneş gözlüğü ve koyu renkli iş gözlüğü kullanımı, çevresel etkenlerden korunma ve suni gözyaşı damlaları gibi yöntemlerle de gözlerde rahatlama sağlanabilir.

pterjium hastalığı-3

Pterjium Hastalığının Tedavi Yöntemi

Pterjium için damla tedavisi, hastaların ve hekimlerin hastalığın ilerlemesini durdurmak için başvurdukları ilk yöntemdir. Göz yüzeyinin kurumasını önlemek ve iltihaplanma ataklarını damla tedavisiyle kontrol altına almak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. UV korumalı güneş gözlüklerinin kullanımı da pterjiumun ilerlemesini azaltır. Pterjium, bazı kişilerde göz yaşının azalmasıyla birlikte sık sık kızarır, kanlanır ve iltihaplanabilir. Kullanılan damla tedavisi veya ilaç, enjeksiyonları ve kızarıklığı hafifletebilir ancak kanat şeklindeki kitle görüntüsünü ortadan kaldırmayacaktır.

Pterjium, Ciddi Görme Sorunlarına Yol Açabilir

Pterjium hastalığının ilerlemesi sebebiyle göz dokularında hasar meydana gelebilir. Gözün kornea tabakasında oluşan bozukluklar sebebiyle gözlük ile düzeltilemeyen astigmatizma gibi görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Pterjium, korneaya ilerleyerek görme yeteneğini tehdit edecek düzeyde veya hastayı kozmetik olarak rahatsız edecek şekilde ilerlediğinde cerrahi operasyonla tedavi edilir. Pterjium hastalığı olan kişilerin durumu ciddiye alması ve göz doktoru tarafından takip edilmesi önemlidir. Çünkü, hastalığın ilerlemesi durumunda cerrahi tedavi gerekli olacaktır.

Pterjium hastalarının cerrahi tedaviye başvurma sebeplerini genel olarak, tozlu ve güneşli ortamlarda sık sık gözde kızarıklık ve yanma hissi oluşması, pterjium nedeniyle ileri düzeyde astigmatizma oluşması, pterjiumun kornea merkezine doğru ilerlemesi eğilimi göstermesi, pterjiumun hastayı kozmetik olarak rahatsız etmesi olarak sıralayabiliriz.

Pterjium tedavisinde önemli olan nokta, cerrahi müdahale ile kalıcı ve geri dönüşü olmayan astigmatik etki veya görme ekseni üzerinde pterjiumun bulunması gibi etkilerin önlenmesidir. Cerrahi tedavi ile pterjium tedavi edilebilir ve göz sağlığına zarar vermeden durdurulabilir. Cerrahi tedavide fazla dokular temizlenir ve bölgeye doku nakli yapılarak hastalığın tekrarlama riski azaltılır. Bu yöntemler, pterjium hastalığının ilerlemesini durdurmak ve göz sağlığını korumak için önemlidir.

pterjium hastalığı-2

pterjium hastalığı-1

Operasyon Sonrası Tekrarlama Riski Yüksek

Pterjium ameliyatı, hastalığın tekrarlama riskinin yüksek olması ve daha ciddi bir şekilde geri dönme olasılığı nedeniyle önemlidir. Cerrahi sonrası nüks ve komplikasyon riskini azaltmak ve hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci sağlamak için, farklı cerrahi teknikler mevcuttur. Ameliyattan sonra yine gözü kuruluktan, enflamasyondan ve ultraviyole ışınlardan korumak gereklidir.

Pterjium'dan Korunmak İçin...

Bu göz hastalığının özellikle direkt güneş (ultraviyole) ışınlarına ve/veya toza maruz kalanlarda çok daha sık görüldüğünden bahsetmiştik.

Çalışanlarda genellikle kullanılmakta olan göz koruyucu iş gözlükleri, ucuz ve kalitesiz markalardan tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra, sıcak iklime sahip, açık alanda güneş ışığına ve toza maruziyetin söz konusu olduğu çalışma alanlarında koyu renk camlı, google tipi kaliteli koruyucu gözlükler tercih edilmeli, bu kişisel koruyucu donanımların kullanımı dikkatle takip edilmelidir.

Çok sıcak iklime sahip bölgelerde, güneş ışığına maruziyeti minimuma indirgemek amacıyla, çalışma saatlerinin iklime uygun olarak belirlenmesi de yardımcı bir önlem olacaktır.

İsg-212x72

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp